Nordjysk
Vinfestival
flyttes i 2019 til
1. weekend i juni
grundet Pinsen.

SobreSol Vinimport

Vi ses til Nordjysk Vinfestival i Brønderslev den 31/5 og 1/6 2019

Køb billetter
Retur til udstillere

SobreSol Vinimport blev dannet i 2006 og drives teknisk set som et enkeltmandsfirma, selvom der i praksis er tale om en ”ægteskabelig affære”. De seneste år er fokus mere og mere blevet koncentreret omkring spanske vine, og i dag importerer vi kun spansk vin samt diverse spanske specialiteter såsom olier, eddike, røget paprika, paella-ris samt paella-pander. Vi rejser meget i Spanien. 3-6 uger bliver det minimum  til om året. Det gør vi bl.a. for at blive klogere på spansk vin og ikke mindst spanske producenter. Den kvindelige halvdel af firmaet taler flydende spansk, hvilket er en stor fordel, da de fleste spaniere, som bare er lidt oppe i årene, i praksis kun taler spansk. Under disse rejser prøver vi også at knytte kontakt til nye, fortrinsvis mindre producenter. Vi udvider til stadighed med vine fra nye spændende distrikter i Spanien.

Kontakt

SobreSol Vinimport
Vin / Årstal:Pr. flaske kr.VINFESTIVAL
TILBUD
Ks. m/6 fl.
Pr. flaske kr.
VINFESTIVAL
TILBUD
 
Tres Cantos, Rueda, Spanien 20176560
Arbastrum, Rias Baixas, Spanien 2017 80708065
Madai Godello S.L., Bierzo Spanien 2016120105120100
Ozalder Rosado, Navarra, Spanien 20177565
Tempranillo, Castilla/La M., Spanien 201770657060
Cencibel, Castilla/La M., Spanien 201411010011090
Vi de Guarda, Priorat, Spanien 2005165150165145
Clos de Tafall, Priorat, Spanien 201310090
Madai Mencía S.L., Bierzo Spanien 2017120105120100
Martin Freixa, Montsant, Spanien 2017145140140125
Dominio de Berzal, Rioja, Spanien 2013130120125115
Copyright © 2019 Nordjysk Vinfestival
chevron-leftexclamation linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram